Hodový beh okolo Žarnovice 2016

Jún 2016    Michal Lajcha   

Svet funguje v značnej miere na princípe ponuka – dopyt. Čiže tie akcie majú budúcnosť pokračovanie, perspektívu, trvanie, o ktoré je záujem. Som veľmi rád, že vďaka schopným ľuďom a šikovným spolupracovníkom môžeme Hodový beh zaradiť do tejto kategórie. Začať je náročné, ale niekedy vytrvať je ešte ťažšie. Po spontánnych otázkach typu „či bude beh aj tento rok“, po záujme a pochvalnom uznaní pána primátora, po vyjadrenej chuti spolupracovať zo strany mladých z Pastoračného centra Žarnovica (partia okolo lídra Vladka Búriho), nemožno sa rodiacu sa tradíciu „vykašľať“ aj keby sa človeku ako nechcelo, to vám jednoducho nedá...

Skutočne som rád, že napriek tomu, že ma pán biskup preložil za správcu farnosti Kľak, vďaka dobrým vzťahom s farou Žarnovica, mestom Žarnovica, pastoračným centrom Žarnovica, sponzorom a mnohým dobrovoľníkom máme na to, aby sme pokračovali.

Krásne na celej veci je, že spája ľudí – to je projekt, keď je človek nútený komunikovať, spolupracovať, obetovať (sa). Ide o tímovú prácu - individualista by nedokázal nič! Vopred vďaka všetkým!

Keď vám príde email od Levíc, či bude hodový beh a kde sa dá prihlásiť, keď vás primátor osloví, že to bolo dobré a či to bude, keď sa vás elitný bežec na nejakých pretekoch 70 km od Žarnovice opýta, kedy bude hodový beh, tak „by bolo hriechom, keby nebol“.

Všetko podstatné by malo byť ako minulý rok:

Moderuje slávny Peter Tomič - Mano!

Zaujímavá TRASA s dĺžkou 9,35 km a prevýšením okruhu +/- 138 m = žiadna nuda: striedanie povrchov (asfalt 85 %, tráva 15 %, lesný chodník), striedanie prostredia - sídlisko, dedina, les, hrádza, posvätný priestor (kalvária), striedanie profilu – rovina, hore-dole, „strecha“, schodov ako Kristových rokov (33).

Popis trate

Názov podujatia berte doslova: „hodový“ - 29. júna na sv. Petra a Pavla sú v Žarnovici hody, lebo farský kostol je zasvätený týmto pilierom katolíckej Cirkvi a „okolo Žarnovice“ – lebo trasa naozaj ponúka výhľady na dominanty Žarnovice – keď bežíte cez Okrutu, môžete vidieť (ak budete vládať, že sa vám nebude zrovna nebude jarabiť pred očami) kaštieľ (ktorý ide chvála Bohu mesto renovovať) a kalváriu (kde budete „grcať krv“), keď bežíte na kalváriu, vľavo budete vidieť Okrutu, kde ste pred chvíľou v tieni bežali. Trasa je stredne dlhá, ani krátka ani dlhá, vhodná pre každého! Prvý ročník potvrdzuje prítomnosť elitných bežčov, ako aj amatérov, víkendových hobby bežcov. Trať pretekov je totožná s vlaňajšou, aby ste s mohli porovnať prípadné zlepšenie. V závere pobežíte efektnú otočku okolo ostrovčeka cez jednosmerky, popred zraky divákov, pred sporiteľňou. Trasa je fakt náročná, pravda, záleží, či bežíte naplno. Ak áno, vytrápite sa trištvrte hodinku, ktorá sa vám bude zdať dlhá ako celá večnosť, ale čím viac sa budete trápiť, tým väčšiu radosť budete mať v cieli.

Heslo podujatia

Nie nadarmo je heslom podujatia: Vyhráva každý (nad sebou), kto príde do cieľa – čiže aj ten, kto si to prekráča a po rovinke pobehne, ale dá do toho všetko, je morálny víťaz. Podmienka je, dať do toho VŠETKO! Keď pôjdete aj s turistickým paličkami, aj so psom, akokoľvek, endorfíny vyplavené do krvi v cieli sú dostatočnou satisfakciou. Ďalšie heslo odprezentované aj na organizátorských tričkách je EXPORE YOUR LIMITS, čiže „posuň svoje hranice“ - to nie je pohodový beh, žeby ste si cupkali po rovienke zo 10 km – schody a strecha prídu práve vo fáze, keď už toho budete mať naozaj dosť a ak pôjdete naplno, garantujem, vám, že prídete aj do bodu, keď by ste to aj „zabalili“. Ale ak to nespravíte, budete mať v cieli fakt dobrý pocit a chuť ísť aj na 3.ročník. Tu platí starodávne heslo „čo nič nestojí, za nič nestojí.“

Za prekonanie traťového rekordu je finančná odmena. Už pri 1.ročníku latku nastavil naozaj veľmi vysoko talentovaný pretekár Jakub Šiko (34:16:52) a u žien Michaela Kúdelová (43:23:81) Za prekonanie týchto časov, víťaz inkasuje 100 € (muži) a 50 € (ženy).

Atrakcie

Unikátny spôsob štartu výstrelom z repliky historického Bebekovho dela, zvonkohra. Ak aj nie ste aktívny športovec, isto príďte, v Žarnovici budú rôzne atrakcie, podobne ako aj vlani – jazda na koni, lietanie vírnikom, trampolína – v centre Žarnovice sa v sobotu 2.júla nudiť nebudete!

Niekto múdry povedal: „Múdry človek sa poučí na chybách druhých, menej múdry na svojich a hlúpy ani na svojich.“ (Všetci máme šancu byť aspoň menej múdri!) Aj my sa chceme na 2. Ročníku poučiť z chýb a nedostatkov 1.ročníka, teda:

 • Elektronická časomiera vos – tpk (čipy), z čoho vyplýva, že výsledky budú promptne
 • Stage ako na „Dni mesta“
 • Podujatie by malo byť spojené s „Dňom rodiny“

Prihlasovanie

http://registrace.sportsoft.cz/registration.aspx?e=866

Sponzorom ponúkame miesto na:

 • Plagát Štartové čísla (kľúčoví sponzori budú mať logo na každom štartovom čísle)
 • Stánok v priestore štartu a cieľa
 • Baner v priestore štartu a cieľa
 • Propozície (propozície, ktoré budú dostupné na internetových portáloch, hlavne beh.sk, budú obsahovať, logá sponzorov)
 • Moderátor/komentátor bude viac krát sponzorov hlásiť
 • Tričká
 • Vami navrhnutá forma

UŽ TERAZ ĎAKUJEME SPOZOROM A PARTNEROM

 • Miroslav Seget - MISTRO
 • Milan Tomaškovič - TOMAC
 • STEIGER
 • TVP
 • REGIÓN GRON
 • beh.sk
 • www.lapinovasportshop.sk
Kto sa pridá ďalší?

Informácie


Michal Lajcha 0915 438 326
michal.lajcha@gmail.com
http://www.pastoracnecentrum.sk/hodovy-beh/
Facebook: Hodový beh okolo Žarnovice