Ako každý rok, tak aj tento sme sa skupinka mladých z pastorka rozhodli urobiť nejakú väčšiu akciu pre farnosť. Po minulé roky to bol Kajcamp (trojdňovka pre mladých na Kajlovke). Avšak tentoraz sme sa zamerali na deti vo veku od 7-12 rokov. A tak sa začali prípravy na tábor. Téma bola Narnia. Určite to poznáte a možno ste už aj videli nejakú časť. No málokto vie, že Kroniky Narnie (knihy, ktoré napísal slávny spisovateľ Clive Staples Lewis) boli inšpirované kresťanstvom a príbehmi z Biblie. Práve preto sme sa rozhodli pre túto zaujímavú a lákavú tému. Tábor Narnia bol pre nás výzvou ukázať naše dary, skúsenosti, zodpovednosť, spoľahlivosť a kreativitu.

Prípravy na tábor trvali približne 3 mesiace. Začínalo sa s propagáciou. Vyrábali sme plachty, ktoré boli vyvesené na mostoch v Žarnovici. V rozhlase zas hrala naša táborová hymna a upútavka. Veľmi nám pomohla aj miestna televízia Panoráma, v ktorej sme tiež mali možnosť predstaviť náš tábor. Celkovo sa na tábore podieľalo 20 animátorov, ktorí boli rozdelení do jednotlivých skupín: hlavný a pomocní animátori, MTZ- materiálno technické zabezpečenie, herci. Takto bol program starostlivo rozdelený. Herci nacvičovali scénky, MTZ pripravovalo potrebný materiál k hrám a ostatní animátori si pripravovali tzv. formačné polhodinky (prebiehali každý deň počas tábora), ktoré mali za úlohu formovať osobnosť detí - učili sa byť súdržní, odvážni, veriť svojmu blížnemu, či spolupracovať.

Po dlhých prípravách sa blížil termín tábora. Týždeň pred táborom nás čakalo stretnutie s deckami a rodičmi. Súčasťou bola aj sv. omša obetovaná za tábor. Rodičia boli nadšení z organizácie tábora. Veľmi ich potešilo, že budú mať možnosť sledovať svoje ratolesti pomocou každodenných príspevkov na portáli televízie Panoráma.

16. júla vyrazilo 51 detí spolu so svojimi 20 animátormi do čarovnej krajiny- Narnie. Vchádzali do nej cez skriňu (tak ako to je aj v rozprávke). Do čarovnej krajiny (Ludrovej) sa išlo vlakom. Cesta bola dlhá, ale plná aktivít, takže nik sa nenudil. Keď sme dorazili na miesto, deti sa ubytovali a príbeh sa mohol začať.

Hneď na úvod deti veľmi zaujalo divadlo, ktoré ich voviedlo do deja rozprávky. Každý deň sa naň veľmi tešili. Nemohla chýbať ani zvolávačka (pesnička, na ktorú si deti nacvičili tanček, slúžila na zvolanie detí na dvor), hymna, pokrik, vlajky, táborové desatoro... Deti boli veľmi šikovné a vynaliezavé, ako sme mali možnosť zistiť hneď na začiatku.

Prvý deň tábora

Prvý deň sa niesol v duchu spoznávania. Deti sa spoznávali navzájom, svojich animátorov, ale hlavne postavy z Narnie, ktoré hrali dôležitú úlohu počas celého tábora. Zostával ešte nejaký čas na hry, film Narnia, no a následne spánok, ktorý bol čoraz dôležitejší a žiadanejší.

Zobraziť video z 1. dňa

Druhý deň tábora

Ďalší deň sme pripravili pre deti veľkú hru s názvom „Kde sú Bobrovci?“ a „Záchrana Bobrovcov“. Deti mali za úlohu nájsť a zachrániť rodinku Bobrovcov, ktorú zajala zlá kráľovná Jádis. Vďaka rôznym disciplínam, ktoré museli deti splniť, sa podarilo Bobrovcov zachrániť. A to aj napriek premenlivému počasiu. Večer sme deti prekvapili jednou aktivitou a to, že si môžu hodiť zázračnou kockou. Táto kocka im za poslušnosť, či neposlušnosť pridelila buď odmenu, alebo trest. Každé číslo znamenalo niečo iné, napr. hod mokrou špongiou do animátora, neúčasť na rannej rozcvičke, raňajky do postele (odmeny), alebo za trest museli umyť riady, poslední dostali obed...

Zobraziť video z 2. dňa

Tretí deň tábora

Tretí deň sme deti poslali do bludiska. Nie však ozajstného, ale po dedine boli rozmiestnené stanoviská, ktoré museli nájsť a splniť úlohy. Večer nasledovala sv. omša a po nej si chlapci prišli na svoje- hral sa futbal. Samozrejme aj dievčatá ukázali svoje vlohy vo volejbale a iných športových aktivitách. Veľmi obľúbenou sa stala anjelská pošta. Vďaka nej si deti mohli posielať lístočky s odkazmi (ale len s pozitívnym charakterom).

Zobraziť video z 3. dňa

 

Štvrtý deň tábora

Vo štvrtok sa už deti tešili na kúpalisko. Pobalili sme sa a vyrazili na termálne kúpalisko do Lúčok. Deťom sa veľmi páčilo a neobišli sme ani krásny vodopád, ktorý sa nachádza v strede dediny. Večer bola pripravená ďalšia hra s názvom „Boj s Jádis“. Chlapci a dievčatá si zmerali sily a plnili náročné úlohy, ktorými mali poraziť kráľovnú Jádis. Ukázali svoju vynaliezavosť, šikovnosť, schopnosť pracovať v tíme a taktiež kreativitu, ktorá sa prejavila v maľovaní animátorov. Všetci sme sa pritom veľmi zabávali.

Zobraziť video zo 4. dňa

Piaty deň tábora

Predposledný deň čakala deti túra do Vlkolínca (asi 5km od Ludrovej). Tu sa prejavila ich vytrvalosť a kondička, keďže skratka bola „trošku“ do kopca Ale oplatilo sa! Starodávne domčeky z dreva, rôzne drevené výrobky zaujali aj tých najmenších. Krásna príroda, dokonca aj počasie nám vyšlo na jednotku. Domov sme sa vrátili podvečer. Niektoré deti boli ešte plné energie, až sme sa čudovali. Poslednú noc sa všetci tešili na nočnú hru. Dokonca aj deti ju očakávali. No počasie nám neprialo. O pol noci sa spustila búrka. Preto sme zvolili klasiku. Deti sa ráno zobudili trošku pokreslené, ale aspoň bola sranda :)

Zobraziť video z 5. dňa

Šiesty deň tábora

Sobota ráno - posledné raňajky, balenie, obed a ide sa na dlhú cestu späť domov. Niektorým deťom a aj animátorom vypadla slzička z oka. Predsa len nám bolo spolu dobre. Smútok vystriedala radosť, keď sa deti po dlhom týždni konečne stretli so svojimi rodičmi. Sme veľmi radi, že sme to zvládli na takej úrovni. Veríme, že sa všetkým deťom páčilo a určite by sme chceli robiť tábor aj o rok.Ďakujeme všetkým rodičom, že nám zverili svoje deti, sponzorom, vďaka ktorým mali možnosť ísť do tábora aj deti z viacčlenných rodín a pánovi farárovi za podporu a požehnanie.

Zobraziť video zo 6. dňa
Za všetkých mladých z pastoračného centra v Žarnovici Vladimír Búri
Článok napísala: Katarína Rozembergová

Tábor v televízií, pomaly ako reality show
Náš tábor bol výnimočný tým, že každý deň deti v ňom tvorili televízne správy, ktoré sa nasledujúci deň vysielali v regionálnej televízii Panorama, ktoré bolo od nás vzdialené 130 km. Od utorka do nedele si tak diváci Panorámi, či jej webu mohli vychutnať dennodenné správy tvorené priamo deťmi, a tak sa mohli dozvedieť, kde ich deti boli a čo robili. Zároveň sme každý večer posielali 10 fotiek na emaily rodičov z daného dňa.

Pár reakcií od rodičov:

Tento tábor je super, pozeráme každý deň, čo sa u vás deje,páči sa nám, ako sa venujete deťom všetci animátori úprimné Pán Boh zaplať Vám všetkým, hlavne nech Vám vydrží počasie. Pozdravujeme všetkých animátorov.

Prajeme všetko najlepšie na celý rok všetkým animátorom, aby do budúceho leta nazbierali znovu energiu a tešíme sa na ďalší tábor.

Ďakujeme veľmi pekne, je radosť sa na Vás pozerať, prajeme krásny deň. Už teraz sa tešíme na ďalšie. Zdravím všetkých, je to super, pozorujeme Vás, aj v Panoráme niekoľkokrát denne. Tešíme sa, majte sa dobre a dávajte si pozor.

Chceme Vám aj všetkým spoluanimátorom veľmi pekne poďakovať za fantáziu a trpezlivosť, ktoré Vám vydržali celý týždeň pri toľkých deťoch. Moja dcéra už vyhlásila, že keď bude staršia, bude tiež robiť animátorku. Deti boli veľmi spokojné a vôbec na nič sa nesťažovali, čo sa mi doma málokedy podarí dosiahnuť, aj keď sa im spolu so švagrovcami a so starkými snažíme vymyslieť program takmer na každý deň prázdnin. Asi im zavediem ranné rozcvičky. Veľmi dobrý nápad boli aj tie fotky a videá, kde sme videli všetky deti sa stále smiať. Baby Vám ďakujú za pekné zážitky, za Váš čas, za dobré jedlo, boli šťastné, že sa vytancovali a animátorke Katke (ak si dobre pamätám) za pekné účesy.

Ďakujem veľmi pekne za fotky a prajem pekné prežitie zostávajúcich dní v tábore. Vidieť, že si to tam deti užívajú.